Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?

Porównywarka kredytów hipotecznych Lendi

Każdy kredyt czy pożyczka zobowiązują nas do spłaty zadłużenia w określonym terminie. Niemniej jednak, z różnych powodów może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie spłacić całego zadłużenia w wyznaczonym terminie. W takim przypadku, warto wiedzieć, że po upływie określonego czasu od dnia wymagalności zobowiązania, dług ulega przedawnieniu. W artykule tym dowiesz się, kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki.

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że termin przedawnienia zależy od rodzaju zobowiązania. W przypadku kredytów i pożyczek bankowych, termin przedawnienia wynosi 3 lata od dnia zaniechania spłaty. Natomiast, w przypadku pożyczek od osób fizycznych, okres ten może być przedłużony do 6 lat.

Ważnym elementem, który wpłynąć może na termin przedawnienia jest ustawa z dnia 9 lipca 2018 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Według tej ustawy, termin przedawnienia pożyczki kończy się z ostatnim dniem roku kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli pożyczka została udzielona w styczniu 2020 roku, to termin przedawnienia będzie kończył się 31 grudnia 2023 roku.

W przypadku kredytów konsumenckich, termin przedawnienia również wynosi 3 lata od dnia wymagalności zobowiązania. W przypadku wypowiedzenia umowy, roszczenie staje się wymagalne w całości, a bieg przedawnienia rozpoczyna się z dniem następującym po upływie okresu wypowiedzenia.

Warto zwrócić uwagę, że termin przedawnienia kredytu lub pożyczki jest ważny nie tylko dla dłużnika, ale również dla wierzyciela. Po upływie terminu przedawnienia, wierzyciel traci prawo do egzekwowania długu w drodze sądowej czy też windykacyjnej.

W przypadku, gdy zdarzy się nam zalegać ze spłatą kredytu lub pożyczki, warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego lub prawnika. Wspomniani specjaliści pomogą nam w uzyskaniu informacji dotyczących terminu przedawnienia oraz pomogą nam w negocjacjach z wierzycielem.

Podsumowując, termin przedawnienia kredytu lub pożyczki zależy od rodzaju zobowiązania oraz od daty wymagalności zobowiązania. W przypadku pożyczek od osób fizycznych, okres przedawnienia może wynosić nawet 6 lat. Niemniej jednak, warto pamiętać, że termin przedawnienia ma znaczenie nie tylko dla dłużnika, ale także dla wierzyciela. Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel traci prawo do egzekwowania długu, co oznacza, że nie będzie miał możliwości żądania spłaty długu od dłużnika. Termin przedawnienia jest zatem ważnym elementem dla obu stron umowy.

Zostaw odpowiedź